Już niedługo rozstrzygnięcie plebiscytu organizowanego przez sjp.pwn.pl, Instytut Języka Polskiego UW i słownik miejski.pl. Propozycje można było zgłaszać poprzez internetowe formularze do 19 listopada. Jakie słowa pojawiły się w dotychczas nadesłanych zgłoszeniach?
Wśród haseł zakwalifikowanych do plebiscytu bardzo często powtarzają się zapożyczenia z języka angielskiego i z przestępczego slangu. Zdarzają się też liczne zabawy słowne oraz przypadki słowotwórstwa. Do tej pory najwięcej głosów padło na zeszłorocznego zwycięzcę – sztos. Pozostałe zgłoszenia, wyróżnione przez słownik PWN, to między innymi atencjusz, hajp, fejk, świeżak, rak (rakowy), madka, legitny, najgorzej, odjaniepawlać, promka, samozaoranie, pocisk, odzobaczyć, śmieszkować, prank, typiara, pewka, nowak, pykło, skil, normik, słonycz, wbić, umieć w coś i kisnąć.
Nadesłane słowa oraz ich definicje zostają opublikowane bez zmian, ale ze skrótami. Niektóre z haseł dodatkowo uzupełniają uwagi językoznawców. Organizatorzy plebiscytu na młodzieżowe słowo roku podkreślają, że zgłaszane słowo nie musi być nowe, często używane ani slangowe. Najbardziej doceniają kreatywność języka i istotność tematu.
Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku zorganizowano po raz pierwszy w 2016 roku. Najwięcej głosów (aż 180) padło na słowo sztos. Drugie miejsce zajęła rodzina wyrazów utworzona od czasownika ogarnąć się, na przykład ogar i nieogar (120 głosów). Na trzecim miejscu znalazły się beka (beczka i bekowy), masakra (masakryczny, masakracja) i powitanie gitara siema ( każde hasło z 60 głosami). Kolejne słowa zebrały od 20 do 40 głosów i były nimi yolo, mega, lol, rak (i rakowy), przypał, spoko, rozkminić, hajs, XD, props i kappa.
Organizatorzy analizujący wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2016 stwierdzili, że język młodzieży cechuje wielofunkcyjność gramatyczna wyrazów – niektóre rzeczowniki funkcjonują także jako przymiotniki, przysłówki i czasowniki. Jako zakres tematyczny słownictwa młodzieżowego, językoznawcy wskazali sposoby spędzania wolnego czasu, pieniądze, gry komputerowe, alkohol, relacje uczuciowe i seks, a także odniesienia do współczesnej polityki.
Jakie diagnozy zostaną przedstawione po zliczeniu głosów z tegorocznej edycji? Dowiemy się tego wkrótce. Pozostaje trzymać kciuki za nasze ulubione (i niekiedy także nadużywane) słowa.
0 komentarzy