Twoje dziecko nie radzi sobie z ortografią? Znowu dostało niską ocenę z dyktanda? Zastanawiasz się jak możesz mu pomóc, aby zachęcić je do nauki? Przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziesz wiele pomysłów jak pomóc swojemu dziecku nauczyć się ortografii.
Wierszyki i rymowanki
Bardzo dużą rolę podczas nauki odgrywa wyobraźnia, dzięki której możemy sobie coś utrwalić, przywołać w wyobraźni i skojarzyć z daną czynnością lub obrazem. Tak samo jest w przypadku ortografii, więc warto pozwolić dziecku podczas nauki biegać, skakać czy chodzić, ponieważ uaktywnia to obie półkule mózgu oraz ułatwia zapamiętywanie.
Fiszki i karty
Pamięć wzrokowa jest niesamowicie istotna podczas nauki ortografii. Do tego celu możesz wykorzystać fiszki lub karty, które zawierają trudne słowa.
Czytanie na głos
Podzielcie się czytaniem, najpierw Ty możesz przeczytać dziecku(najlepiej wybierać wierszyki lub książki), a później niech Twoje dziecko przeczyta ten sam tekst. Czytanie świetnie kształtuje wzrokowe zapamiętywanie poprawnej pisowni, a dodatkowo ćwiczy pamięć i dykcję.
Stwórzcie własny słowniczek ortograficzny
Poszukaj w zeszytach i ćwiczeniach swojego dziecka słów, z którymi ma największy problem. Załóż zeszyt, który będzie służył jako słowniczek. Wypiszcie najtrudniejsze słowa. Obok tego możesz narysować jakiś rynek, który będzie pokazywał poprawną pisownię lub będzie z tym kojarzony. Dobrze jest użyć kolorowych długopisów, aby podkreślić konkretne litery, które stwarzają największy problem. Dany kolor długopisu będzie oznaczał daną literę np.: użyj żółtego koloru dla „ó”, a zielonego dla „ż”.
Podstawowe zasady ortograficzne
Możesz przygotować dziecku dodatkowy zeszyt, w którym możecie zapisywać zasady ortograficzne i wyjątki. Możecie urozmaicić tekst o obrazki. Dobrze jest używać kolorowych długopisów jak w przypadku słowniczka ortograficznego.
Książki do nauki ortografii
Książki do ortografii nie tylko ogromne słowniki pozbawione kolorów i obrazków. Istnieją bardzo ciekawe, kolorowe i interesujące książki, w których znajdziecie mnóstwo obrazków. Z pewnością przyciągną one uwagę dzieci i skutecznie nauczą ortografii. Wiele z nich zawiera dużo ćwiczeń dostosowanych do poziomu dziecka, dzięki czemu będzie mogło praktykować swoją wiedzę.
Pamiętam, że zawsze miałem problem ze słowem „biurko” dla mnie (dawniej) powinno to być pisane przez „ó” 😀 Dobrze, że z takich rzeczy się wyrasta.