O mnie

Podstawowe informacje

Mam na imię Janusz i niedawno skończyłem 30 lat. Razem z moją wspaniałą żoną mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję jako tłumacz języka angielskiego.

Języki obce w moim życiu

Języki obce interesowały mnie w zasadzie od małego. W późnej podstawówce, w liceum i na studiach wprost pochłaniałem różne samouczki i internetowe kursy językowe. Nie zliczę, ilu języków zaczynałem się uczyć – niestety większość z nich szybko zarzucałem, kiedy tylko mijał mi pierwszy zapał. Dzisiaj mogę powiedzieć, że dobrze znam trzy języki: angielski, niemiecki i esperanto. Z angielskim mam kontakt na co dzień dzięki swojej pracy, nad niemieckim pracuję ostatnio dość intensywnie, żeby poprawić swój poziom, a esperanto póki co poszło w odstawkę (korzystam z niego teraz tylko biernie).

Trochę więcej o mnie

Bardzo lubię czytać – wizyty w księgarniach zawsze sprawiały mi mnóstwo frajdy. Uwielbiam też muzykę, choć sam nie umiem (jeszcze!) grać na żadnym instrumencie. Moim idolem byli zawsze – i pozostają do dzisiaj – Beatlesi. Zawsze ciągnęło mnie do różnego rodzaju łamigłówek, zagadek logicznych, krzyżówek itp. Uwielbiam spędzać czas z moją żoną – na przykład na fotografowaniu ptaków.

Marzę o tym, żeby swoje życie przeżyć dobrze i mądrze, z miłością do innych, a następnie trafić do nieba (serio!). Marzyłem też kiedyś, żeby esperanto stało się językiem światowym, ale już mi przeszło 😉

Po co ten blog?

Językową Oazę stworzyłem, żeby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Kiedy ludzie dowiadują się, że jestem tłumaczem, bardzo często patrzą na mnie jak na mitycznego herosa i stwierdzają, że oni nigdy nie mieli zdolności językowych i nauczenie się języka leży zupełnie poza ich zasięgiem. Zupełnie nie zgadzam się z takim poglądem. Uważam, że każdy może dobrze nauczyć się języka obcego – musi tylko znaleźć sposoby nauki, które będą najlepiej pasowały do niego.

To, o czym piszę na blogu, oparte jest przede wszystkim na moim własnym, 20-letnim doświadczeniu w nauce języków. Odniosłem na tym polu parę sukcesów, ale popełniłem też setki błędów, z których – mam nadzieję – udało mi się wyciągnąć wnioski. Choć mam pewne podstawy teoretyczne (skończyłem lingwistykę stosowaną), to jednak nie uważam się za wszechwiedzącego eksperta. Nie traktuj tego, co piszę na blogu, jako prawdy objawionej. Jeśli się z czymś nie zgadzasz, napisz o tym w komentarzach – taka dyskusja może wzbogacić nas oboje.

6 komentarzy

 1. Świetna strona. Gratuluję kreatywności. Udzielasz może prywatnych korepetycji z języka angielskiego ?

 2. Rewelacyjna strona, właśnie czytam archiwalne wpisy 🙂 Pozwolę sobie polecić Językową Oazę na swoim blogu. Nie jest on zbyt popularny, ale myślę, że warto tu skierować nowych czytelników (czy chociażby jednego).

 3. Cześć Janusz,
  Piszę, ponieważ natrafiłem na Twój blog i pomyślałem, że byłoby świetnie móc współpracować z kimś o Twojej renomie.
  Pracuję w serwisie Fiszkoteka.pl i chciałbym zapytać, czy byłbyś zainteresowany wykorzystaniem naszej strony dla potrzeb Twojego bloga? Oferujemy udostępnienie Ci wszystkich funkcjonalności Fiszkoteki za darmo, abyś mógł np. tworzyć
  i udostępniać nowe materiały dla Twoich czytelników. Mógłbym również przyznać Ci pulę darmowego dostępu do naszych kursów językowych
  (https://fiszkoteka.pl/kursy-jezykowe) i konta premium, gdybyś np. chciał urządzić konkurs dla czytelników.

  Jesteśmy oczywiście otwarci na Twoje pomysły współpracy z nami, więc nie wahaj się dać mi o nich znać.

  Dzięki za poświęcenie czasu na przeczytanie wiadomości ode mnie. Mam nadzieję, że perspektywa współpracy z Fiszkoteką będzie dla Ciebie interesująca i będziemy mieli okazję jeszcze porozmawiać 🙂

  Pozdrawiam,
  Kamil
  kamil@fiszkoteka.pl

 4. Bardzo podoba mi się Twój blog. Jestem pięćdziesięciolatkiem i gorąco wierzę w to, że w każdym wieku można nauczyć się płynnie mówić np. po angielsku i w każdym innym języku. Właśnie teraz uczę się języka angielskiego mając już pewne podstawy jeszcze z lat młodzieńczych 🙂 Powiedzmy sobie, że teraz realizuję swoje marzenia z lat młodzieńczych. Podobają mi się też Twoje plany dotyczące Twojego życia i chęci pójścia do nieba.

Komentarze zostały zamknięte.