Audiobook czy tradycyjna książka?

Czy miłośnicy książek są w stanie zrezygnować z tradycyjnej wersji lektury i zastąpić ją audiobookiem? Czy dźwiękowy zapis publikacji może wyprzeć papierowy oryginał?  Czytelnicy, którzy nie są z technologią za pan brat, wybiorą tradycyjną wersję książki. Ci zaznajomieni z obsługą urządzeń takich jak telefon, tablet, mogą rozważyć obie opcje. Jakie są pozytywne recenzje użytkowników audiobooków? Czy każdemu może spodobać się słuchanie lektorskiej wersji ulubionej lektury?

Zalety audiobooków

Powieści, kryminały, czy poradniki czytane przez profesjonalnego lektora od kilku lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Księgarnie internetowe lub serwisy z audiobookami już chwilę po uregulowaniu płatności udostępniają nam wybrane pozycje. Ulubione lektury można pochłaniać nawet z zamkniętymi oczami. Dźwiękowy zapis książki papierowej, zwłaszcza dzięki stylowi narracji lektora, potrafi wciągnąć odbiorcę w czytaną historię. Kolejną zaletą audiobooka jest to, że nie zajmuje miejsca na półce i w sytuacji, gdy książka nam się nie spodoba, wystarczy usunąć ją z nośnika. Do jego produkcji nie zużywa się papieru i tuszu. Są również bardziej trwałe. Jeżeli masz podzielną uwagę, możesz wykonywać inną czynność i jednocześnie odsłuchiwać interesujący Cię audiobook. Przyjemniejsze stanie się sprzątanie, prasowanie, gotowanie, trening lub dojazd do pracy.

Plusy korzystania z tradycyjnych książek

Czytelnicy, którzy nie byliby w stanie zastąpić papierowej lektury audiobookiem, wśród najważniejszych zalet wersji tradycyjnej publikacji wymieniają:

  • przyjemność obcowania z książką – dotyk i szelest papieru, zapach świeżo wydrukowanych stron;
  • kolekcjonowanie ulubionych pozycji, które ozdabiają półkę;
  • możliwość zaznaczenia ulubionych fragmentów powieści np. zakładką.

Na pewno warto codziennie znaleźć chwilę na lekturę, mniej ważne w jakiej formie. Dla wielu miłośników książek przyjemne popołudnie to czas spędzony w wygodnym fotelu z kawą na stoliku i ciekawą powieścią w ręce. Czasami po wielu godzinach spędzonych w pracy przed komputerem, warto sięgnąć po audiobook, zrelaksować się i dać odpocząć oczom.