Praktyczny Październik #4 – Uzupełnianie tekstów piosenek

Lubisz muzykę? Jeśli tak, to grzechem byłoby nie wykorzystać piosenek do nauki języka! Jednym z lepszych pomysłów na ćwiczenie rozumienia ze słuchu, pisowni i rozwój słownictwa jest uzupełnianie luk w tekstach piosenek.

Poziom: A1-C2


Sprawności: słuchanie


Opis ćwiczenia:
Wejdź na stronę Lyrics Gaps albo Lyrics Training. Obie działają podobnie (choć jednak trochę inaczej): wybierasz piosenkę w odpowiednim języku i podczas słuchania uzupełniasz luki w tekście. Możesz eksperymentować z różnymi piosenkami i poziomami trudności, a po założeniu darmowego konta (przynajmniej na Lyrics Gaps) możesz nawet tworzyć własne ćwiczenia.

Jeśli masz ochotę na naprawdę wysoki poziom trudności, nie potrzebujesz żadnych stron internetowych. Po prostu włącz piosenkę i postaraj się spisać cały tekst ze słuchu. Być może będziesz musiał w tym celu odsłuchać piosenkę dziesięć razy, ale naprawdę warto. Na koniec porównaj swoje dzieło z faktycznym tekstem, zwracając szczególną uwagę na te miejsca, gdzie popełniłeś błąd.

Koniecznie odśpiewaj „rozszyfrowaną” piosenkę kilka razy!

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku – wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

10 komentarzy

    1. Miałem cały wrzesień na myślenie 🙂 Wstępna lista na cały październik już jest, choć może będę wprowadzał do niej jakieś zmiany. A pomysły wziąłem z głowy, ale też podpatrzyłem lub podczytałem u innych.

  1. Polecam z piosenkami, na które się ma akurat "fazę" i tak słuchasz w kółko a na końcu nie dość, że rozumiesz tekst, to jeszcze znasz wiele na pamięć.

    1. Zgadzam się, Magda! Zawsze uważałem, że uczenie się piosenek na pamięć to jeden z bardziej skutecznych sposobów bezbolesnego przyswajania słownictwa i struktur języka 🙂

  2. Jeden z przyjemniejszych sposobów na naukę języka obcego. Czasami łapię się na tym, że kiedy usłyszę albo zobaczę jakieś specyficzne słówko, przypominam sobie, że było w takiej jednej piosence i już za chwilę przypominam sobie również jego znaczenie i zaczynam nucić tę piosenkę 🙂

Komentarze zostały zamknięte.