Od czego zacząć naukę języka włoskiego? – część 1

Materiały książkowe

Dzisiaj coś dla wszystkich, którzy chcieliby się nauczyć włoskiego. O materiałach do nauki tego języka opowie nam Ola, italianistka, a od paru miesięcy również autorka bloga o języku włoskim: Studia, parla, ama. Popularność włoskiego przekłada się na dużą liczbę materiałów, dlatego wpis został podzielony na dwie części: dzisiaj będziecie mogli przeczytać o najróżniejszych przydatnych w nauce książkach, a następnym razem dowiecie się, co początkujący miłośnicy włoskiego mogą znaleźć w internecie. Zapraszam do lektury!

Źródło: Bert Kaufmann via photopin cc

Zapewne każdy, kto przeczytał książkę „Jedz, módl się, kochaj”, pamięta scenę, w której przyjaciele głównej bohaterki Elizabeth wyśmiewają się z jej planów uczenia się języka włoskiego, pytając, czy może Włochy zaatakują znów Etiopię i będzie znała język, którym posługują się mieszkańcy już dwóch krajów? Coś w tym jest: liczba użytkowników włoskiego nie powala na kolana. A jednak obserwuję stały wzrost ilości osób, które pragną nauczyć się właśnie tego języka. Motywy są przeróżne: począwszy od banalnego „przyda mi się w pracy” (Włosi wykazują osobliwą niechęć do uczenia się angielskiego) poprzez „mam narzeczonego Włocha” aż do „to taki ładny język” albo „chcę kupić dom w Toskanii”. Osobiście rozumiem w pełni te motywy: włoski jest prześliczny, miękki, dźwięczny, nie jakoś porażająco trudny, wbrew pozorom bardzo praktyczny. Warto uczyć się włoskiego!

Żeby się jednak uczyć (i nauczyć) trzeba mieć odpowiednie materiały. Jest ich całkiem sporo, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Podręcznik

Na rynku polskim dostępnych jest kilka podręczników, głównie prężnego wydawnictwa Edilingua. Nie jestem w stanie ocenić wszystkich, ponieważ nie na wszystkich pracowałam, ale chciałabym przedstawić wady i zalety przynajmniej niektórych. Moim zdaniem jednak żaden z tych podręczników nie nadaje się do samodzielnej nauki: raczej potrzebny jest nauczyciel. Owszem, duże partie można robić na własną rękę, inne jednak (szczególnie gramatyczne) zdecydowanie wymagają konsultacji z nauczycielem.

Najbardziej popularnym podręcznikiem jest niewątpliwie Progetto Italiano.

Plusy:

 • szybkie wprowadzanie materiału, dzięki czemu uczeń widzi szybkie postępy
 • duża ilość ćwiczeń
 • rozsądne rozłożenie proporcji: czytanie, mówienie, słuchanie, gramatyka
 • idealna dla ludzi, którym zależy na szybkich postępach i którzy mają bardzo dużo czasu: na przykład dla studentów I roku italianistyki

Minusy:

 • aby korzystać z Progetto Italiano, uczeń musi mieć bardzo dużo czasu na naukę i dokładnie opanować jeden temat przed przejściem do następnego. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą. Moim prywatnym zdaniem lepiej iść powoli, za to bardziej utrwalając materiał.
 • zbyt szybko wprowadzone są niektóre partie gramatyczne, które nie są za bardzo znaczące (np. wprowadzenie bardzo szybko czasu przyszłego, w zasadzie rzadko używanego)

Sama w pracy korzystam z Arrivederci!

Plusy:

 • ciekawe tematy, dość rozbudowane słownictwo
 • praktyczne, naturalnie brzmiące dialogi
 • dużo ćwiczeń na słownictwo
 • dużo drobnych, ale ważnych aspektów gramatycznych, które zwykle w podręcznikach są pomijane  lub wspomniane tylko mimochodem: uczymy się wolniej, ale bez błędów

Minusy:

 • trochę za mało gramatyki (struktur i ćwiczeń)
 • za mało materiałów do czytania

Kiedyś korzystałam także z Caffè Italia, czego jednak nie polecam.

Plusy:

 • bardzo przydatne i naturalne dialogi

Minusy:

 • bardzo mało ćwiczeń na gramatykę
 • źle rozplanowany materiał: zbyt dużo gramatyki wtłoczonej do jednego rozdziału, potem dwa rozdziały praktycznie bez gramatyki, dziwnie podzielone wprowadzanie nowych struktur

Sama uczyłam się na dość starym podręczniku Ciao! Jako podręcznik trąci myszką, ale ćwiczenia na gramatykę na aktualności nie tracą i są znakomite, więc korzystam z nich jeszcze dzisiaj, jako z materiału dodatkowego.

Plusy:

 • bardzo dużo gramatyki, łopatologicznie wytłumaczonej, do tego ogromna ilość ćwiczeń

Minusy:

 • nienaturalnie brzmiące i mało przydatne dialogi

Dodatkowo korzystam z książki Pronti, via! Jest znakomita jako materiał dodatkowy.

Plusy:

 • fantastycznie dużo słownictwa, ciekawie wprowadzonego i przydatnego
 • dużo ciekawych materiałów do czytania

Minusy:

 • za mało gramatyki i ćwiczeń

Oczywiście podręczników jest dużo więcej. Jak widać jednak, wciąż nie trafiłam na podręcznik, który dla mnie byłby idealny. W przypadku każdej wyżej omówionej książki, duża ilość materiałów dodatkowych jest niezbędna.

Repetytorium gramatyczne

Niezależnie od tego, czy chodzimy na kurs językowy czy uczymy się na własną rękę, repetytorium gramatyczne się przyda. Zwłaszcza że na rynku są co najmniej dwie przydatne pozycje.

Najbardziej polecam Włoski. Gramatyka. Praktyczne repetytorium z ćwiczeniami dla początkujących i zaawansowanych wydawnictwa Edgar. Jest to naprawdę świetna książka, która tłumaczy gramatykę tak jasno i przejrzyście, że doprawdy jaśniej się nie da. Dobrze dobrane przykłady dodatkowo ilustrują zagadnienia, do tego sporo jest ćwiczeń, a każdy punkt w ćwiczeniu ma polskie tłumaczenie, co w niektórych przypadkach bardzo pomaga zrozumieć istotę zdania. Jedynym malutkim minusem jest brak gradacji ćwiczeń, rzadko które przedstawiają trudniejsze aspekty gramatyczne (np. nie są połączone z wcześniejszymi jednostkami tematycznymi).

Innym dobrym repetytorium jest też Gramatyka włoska dla wszystkich wydawnictwa Edilingua. Zagadnienia gramatyczne wytłumaczone są dobrze i jasno, do tego są też ćwiczenia. Książka nie jest jednak tak praktyczna jak repetytorium Edgara: składa się z trzech tomów (na rynku polskim dostępne są chyba na razie dwa, trzeci niedługo), z których każdy kosztuje ponad 60 zł, a zawartością nie różni się za bardzo od repetytorium Edgara.

Słyszałam też dobre opinie o książce Conoscere l’italiano. Praktyczna gramatyka włoska z ćwiczeniami wydawnictwa PWN. Jednak osobiście nigdy z niej nie korzystałam.

Inne materiały

Bardzo dużo ciekawych materiałów ma w ofercie wydawnictwo Alma Edizioni. Polecam na przykład sympatyczną książkę do gramatyki z ćwiczeniami, autorstwa Susanny Nocchi, zatytułowaną po prostu Grammatica della lingua italiana (istnieje też wersja zaawansowana, Susanny Nocchi i Roberto Tartaglione). Ćwiczenia są bardzo przydatne, skupione na tych zagadnieniach, które mogą sprawić cudzoziemcom największy kłopot.

Warto zwrócić też uwagę na całą serię książek do gramatyki, autorstwa Ciro Massimo Naddeo, z których każda koncentruje się na konkretnym zagadnieniu: na przykład na przyimkach (Le preposizioni italiane), zaimkach (I pronomi italiani) czy czasownikach (I verbi italiani, autorstwa Silvii Consonno i Sonii Bailini). Wisienką na torcie jest zestaw bardzo ciekawych testów gramatycznych i leksykalnych, ułożonych od poziomu A1 do C2, zatytułowany Da zero a cento, autorstwa Cinzii Ciulli i Anny Lia Proietti. Ćwiczenia są bardzo dobrym dopełnieniem materiału przerabianego na zajęciach.

Wadą opisanych powyżej materiałów jest fakt, że są one napisane w całości po włosku, przez co nie są odpowiednie dla osób dopiero zaczynających naukę (głównie jeśli chodzi o rozpisane reguły gramatyczne). Nadają się natomiast znakomicie dla osób, które znają dobrze włoski, ale chcą powtórzyć sobie niektóre zasady lub przećwiczyć konkretne zagadnienia. Druga wada polega na tym, że materiały Alma Edizioni są trudno dostępne w Polsce: najlepiej kupować je bezpośrednio we Włoszech.
Aleksandra Sowińska – italianistka, od dwóch lat lektor języka włoskiego. Pracuje z dorosłymi i z dziećmi, prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe. Redaktor naczelna czasopisma dwujęzycznego ItaliAMO (dostępnego na stronie italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego: nr 12 i 3). Prowadzi blog kulturowo-językowy o nazwie Studia, parla, ama!

* * *

Jeśli artykuł zachęcił Cię do nauki, zajrzyj również do posta 10 wskazówek dla rozpoczynających samodzielną naukę języka, gdzie znajdziesz wiele praktycznych porad dla początkujących.

Natomiast jeśli sam chciałbyś pomóc innym w rozpoczęciu nauki swojego ulubionego języka i napisać podobny artykuł, skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt u góry strony.

8 komentarzy

 1. A książki typu "Samouczek języka włoskiego" albo "Włoski w 30 dni"? Dostępne od razu w księgarniach. Można jakąś taką szybko dostępną książkę polecić?

 2. Zawsze warto spróbować korzystać z takich samouczków, ale wymaga to dużego samozaparcia i nie da się nauczyć w 30 dni. Ale na pewno nie zaszkodzi. Ciekawa jest książka z dialogami i regułami (dołączona jest płyta) wydawnictwa Buchmann, korzystam z niej czasem na zajęciach

  alessandra
  http://studia-parla-ama.blog.pl/

 3. a co może pani powiedziec o programie SuperMemo ? miała z nim styczność ?
  Jestem laikiem ,nie miałam stycznoiści z włoskim ale od kad bylam na urlopie wystarczyły 3 dni bym sie zakochala w tym kraju 🙂 i tak od kilku tygodni poszukuje czegos do nauki tego jezyka. Chcialabym by ksiazki zawieraly plyty i mp3 bym mogla sluchac wymowy sledzac tekst w ksiazce a z czasem samodzielnie na spacerze sie wsluchiwac w dialogi ,wymowę słowek.
  Bardzo proszę o jakąs poradę od czego warto zacząc 🙂 troche duzo wymienila pani materialu i choc bardzo cieakwie opisane wciaz mi ciezko sie zdecydować.
  Miłam słownik ale w nim nie było nawet obok wymowy, same słowka alfabetycznie na poczatku slowniczka ( bo wersja mini) wyjasniona gramatyka nawet nie wiem czy dobrze wymawiałam daną rzecz. Pech chciał że słownik zagubił się pod czas porządków ! i teraz czas na coś co mnie przytrzyma przy nauce na dłużej i pozwoli zrozumieć podstawy 😉

 4. oj ja uwielbiam język włoski. kiedyś jeszcze w liceum chciałam się uczyć ale jakoś rodzice byli innego zdania, pozniej studia i teraz chodzę na korepetycje…długo szukałam kogoś konkretnego aż w końcu znalazłam na need a school, ta stronka mi pomogła w poszukiwaniach. jestem zadowolona z wyboru, fajne lekcje no i moja ukochana Italia jest coraz bliżej 🙂

  1. Lewka – a nie wiesz jak jest z rejestracją na portalu need a school jako korepetytor? sama jestem nauczycielką włoskiego i zastanawiam sie nad rozpoczęciem udzielania korepetycji. skoro taka zadowolona jestes to może i ja tam spróbuję znaleźć jakiś uczniów? jak to działa?

 5. Witajcie! Mam pytanie odnośnie publikacji gramatycznych wydawnictwa PONS. Używacie? Co o nich myślicie? Warto się zaopatrzyć? Myślę bardziej pod kątem samych ćwiczeń niż rozpisanej gramatyki.

Komentarze zostały zamknięte.