Od czego zacząć naukę rosyjskiego?

Choczu goworit’ po-ruski – jak to zrobić?

Dzisiejszy post jest szczególny. Po pierwsze, jest to pierwszy artykuł z cyklu „Od czego zacząć naukę…”, który ma na celu pomóc osobom stawiającym pierwsze kroki w nauce konkretnych języków. Po drugie, jest to pierwszy post gościnny. I dobrze się składa, bo ja o rosyjskim nie wiem prawie nic, za to prawie wszystko wie o nim Dagmara Bożek-Andryszczak. Daga jest tłumaczem języka rosyjskiego i autorką strony Daga tłumaczy, na której dzieli się swoimi spostrzeżeniami związanymi z pracą tłumacza. Oddaję głos ekspertce!

Źródło: archer10 (Dennis) via photopin cc

Początki rzadko kiedy bywają łatwe – wie o tym każdy, kto próbował się czegokolwiek nauczyć. Tak samo jest z nauką języków obcych; najważniejsze jednak, aby szybko się nie zniechęcać. Od czego warto zacząć naukę rosyjskiego?

Oczywiście, od alfabetu czyli tzw. grażdanki, potocznie zwanej cyrylicą. Dla jednych jest to ciekawe doświadczenie, dla innych mniej, ale faktycznie na początku poczujemy się jak małe dzieci, które uczą się wymawiać i pisać poszczególne litery. Szeregi nieznajomych znaków mogą wyprowadzić z równowagi – sama się tak czułam podczas pierwszego pobytu na Ukrainie, kiedy nie byłam w stanie przeczytać menu w restauracji, a w karcie nie zamieszczono opisów w innym języku niż ukraiński.

Zastanawiałam się też, w jaki sposób uczyć moją koleżankę rosyjskiego, aby po pierwszym kontakcie z alfabetem się nie poddała – żeby było wesoło, zaczęłyśmy go… śpiewać, w czym pomógł nam m.in. taki filmik:

Kiedy pierwsze koty leniwie lub dynamicznie przeskoczą przez płoty, ćwiczymy… pisanie! I znów wracamy do początków naszej edukacji – zaczynamy od rysowania liter, potem coraz świadomiej oddajemy ich kształt, aż w końcu potrafimy pisać pojedyncze słowa i łączyć je w zdania.

Jak w każdym języku obcym, musimy się również nauczyć wydawać odpowiednie dźwięki, których nie ma w języku polskim. W przypadku rosyjskiego ćwiczymy „okrągłą” wymowę samogłosek i spółgłosek, np. „l” (znane w języku polskim jako „aktorskie ł”) oraz uczymy się akcentować, ponieważ akcent w języku rosyjskim w przeciwieństwie do polskiego jest ruchomy i pada na dowolną sylabę. Powtarzamy to tak długo, aż w końcu nasza wymowa będzie poprawna.  Oczywiście, nie zniechęcamy się możliwymi trudnościami, bo w końcu nasz aparat artykulacyjny do niektórych dźwięków jest zwyczajnie nieprzyzwyczajony.

Kiedy już szczęśliwie przebrniemy przez podstawy – umiemy pisać i czytać – zaczyna się prawdziwa nauka języka! Poszerzamy słownictwo, zaczynamy mówić po rosyjsku, korzystając z podstawowych zwrotów… dobrze wiecie, co dalej.

Jakie materiały mogą być przydatne w nauce języka rosyjskiego? Jest tego tak wiele, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W serwisie Youtube.com zamieszczono trochę lekcji nauki języka rosyjskiego dla początkujących, jak np. ta: http://www.youtube.com/watch?v=JRNqjH-8x4Q. Przydatne mogą być również blogi poświęcone nauce rosyjskiego, np. Rosyjski w Krakowie czy prowadzony po angielsku w ramach witryny Transparent Language Russian Language Blog, a zwolennikom słowa pisanego polecam zapoznanie się z ofertami księgarń (np. my na studiach korzystaliśmy z dość popularnego podręcznika Nowyje wstrieczi, ale warto zobaczyć również inne propozycje). To tak na początek, żeby nie przerazić a zachęcić – na pewno w procesie bliższego zapoznawania się z językiem rosyjskim znacznie rozbudujecie listę materiałów lub stworzycie własną.

A mi nie pozostaje nic innego, jak życzyć Wam wytrwałości!

Dagmara Bożek-Andryszczak – tłumacz języka rosyjskiego i „pani od PR”. Lubi polarne klimaty (rok spędziła na Spitsbergenie), taniec irlandzki i… dobrą kawę. Najbardziej w miłym towarzystwie. Więcej informacji na stronie Daga tłumaczy.

* * *

Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu masz silne przekonanie, że język rosyjski to coś dla Ciebie, zapraszam Cię również do przeczytania posta 10 wskazówek dla rozpoczynających samodzielną naukę języka, gdzie znajdziesz wiele praktycznych podpowiedzi.

Natomiast jeśli sam chciałbyś pomóc innym w rozpoczęciu nauki swojego ulubionego języka i napisać podobny artykuł, skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt u góry strony.

16 komentarzy

 1. Nigdy nie miałam pragnienia, by nauczyć się rosyjskiego, ale już od pewnego czasu chodziła za mną nieodparta chęć, by zapoznać się bliżej z cyrylicą. Kiedy czytam skład jakiegoś produktu, często spoglądam na zapis w językach innych niż polski i trochę mnie irytuje fakt, że nie potrafię choć przeczytać zapisu rosyjskiego. A ten post znów mi przypomniał, że byłoby warto się za to zabrać. Na pewno skorzystam z podanych wskazówek.
  Pozdrawiam

 2. Bardzo ciekawy pomysł na blogowy cykl.
  Mam podobnie jak Nika, do rosyjskiego nigdy mnie nie ciągnęło, ale "rozszyfrowanie" alfabetu z czystej ciekawości mogłoby się przydać. Mnie irytuje fakt, że radzą sobie z nim bez problemu moi rodzice 🙂

 3. Dagmara podeszla do nauczania rosyjskiego bardzo szablonowo, traktujac go podobnie jak np. angielski czy chinski. A tymczasem jezyki slowianskie to dla Polaka wyjatkowa grupa i uczyc sie ich mozna troche inaczej. Znajac polski automatycznie znamy inne jezyki slowianskie gdzies tak na 40-50% i to nie tylko na poziomie podstawowym ale i na najbardziej zaawansowanym. Dlatego, moim zdaniem, aby kogos do rosyjskiego zachecic nalezalo by na poczatku skupic sie na podobienstwach do polskiego, ktorych jest bez liku, a nie "straszyc" alfabetem ( ktorego spiewanie malo co daje), bo mozna go odlozyc na troche pozniej. Ale to tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam!

  1. Jak to? Uczę się rosyjskiego 6 lat, z różnymi przerwami, ale akcent to najtrudniejszy aspekt tego języka moim zdaniem… Wciąż mam problem z wypowiedzeniem słowa prawidłowo, nawet jeśli akcent jest zaznaczony nad samogłoską… Ta kwestia jest akurat problematyczna i nie można liczyć absolutnie na podobieństwo do polskiego, gdzie akcenty są zwykle paroksytoniczne. Pozdrawiam!

  1. Polskie slowo "akcent" ma kilka znaczen w jezyku fachowym i potocznym.
   1.Nacisk na jedna z sylab wyrazu ( ang. stress, ros.udarienie), np. Akcent pada na pierwsza sylabe.
   2.Wymowa ( ang. pronunciation, ros.proiznaszenie), np. Ktos ma dobry akcent.
   3."Akcent wlasciwy"-drobne roznice w wymowie, melodii jezyka, dlugosci samoglosek itp. zdradzajace czyjes miejsce pochodzenia lub niepochodzenie z danego miejsca ( ang. accent, ros.akcent), np. Mowi z krakowskim akcentem.
   O ktorym wiec akcencie mowa, ktory akcent mial na mysli "kurs rosyjskiego" z 12 grudnia?

 4. ja uczyłam się rosyjskiego też sama, ale miałam kurs eskk. Odszyfrowanie cyrylicy to była niezła zabawa :>

  1. Też uczyłam się z ESKK, całkiem niezły kurs Ja miałam kurs biznesowy, bardzo pomógł mi w pracy.

 5. chcę nauczyć się języka polskiego . szukam ludzi który chcą nauczyć rosyjskiego żeby pogadać . czekam wszystkich . mój skype – pava9600

Komentarze zostały zamknięte.